Co powinniśmy wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Jest to bardzo ważne pytanie z naszego punktu widzenia, kiedy staramy się o przyznanie nam kredytu gotówkowego. Kredyty gotówkowe są oferowane przez praktycznie każdy bank. Wszystkie osoby, które decydują się na skorzystanie z tego typu kredytu, muszą być świadome, na jakich warunkach oraz na jak długo warto wziąć taki kredyt. Znaczenie ma także wysokość comiesięcznych rat, gdyż nie chcemy wpaść w pułapkę. Wtedy będziemy musieli ponieść konsekwencje, a takich sytuacji z pewnością chcemy uniknąć.

Kredyt gotówkowy. Co to jest?

Często jest on określany mianem pożyczki lub kredytu konsumpcyjnego. Musimy jednak wiedzieć, że pożyczkę gotówkową także możemy uzyskać w banku i nie jest to, to samo, co kredyt gotówkowy. Działalność banków jest dokładnie określona w ustawie o kredycie konsumenckim. Natomiast instytucje, które udzielają pożyczek, działają na podstawie kredytu konsumenckiego. Wtedy pożyczki pozabankowe są oferowane w oparciu o kodeks cywilny. Z tego względu zaciągnięcie pożyczki w firmie pozabankowej może oznaczać niemiłe konsekwencje w przyszłości. Warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie kredyt gotówkowy oferowany przez banki.

Kredyt gotówkowy czy pożyczka pozabankowa. Na co lepiej się zdecydować?

Na pewno musimy wiedzieć, że ustawa o kredycie konsumenckim dokładnie określa, jak powinny one funkcjonować. Dotyczy to nie tylko kredytu gotówkowego, ale także pożyczek udzielanych przez firmy pozabankowe. Powinniśmy mieć tego świadomość, kiedy chcemy otrzymać kredyt na rozsądnych oraz atrakcyjnych warunkach w banku.

Na czym polega analiza naszych możliwości finansowych?

Jest to sprawa priorytetowa dla nas, kiedy planujemy zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie we własnym zakresie analizy, jaka odnosi się do naszych możliwości finansowych. Kiedy chcemy uzyskać kredyt gotówkowy na pięć lat, wtedy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo poważne zobowiązanie. Na pewno musimy dokładnie przeanalizować nasz budżet domowy. Wysokość rat ma także znaczenie i musi ona być dopasowana do naszych zarobków. Nie wolno pozwolić sobie na lekceważenie tego aspektu, gdyż wtedy możemy wpaść w spiralę długów, a takiej sytuacji z pewnością chcemy uniknąć.

Czym jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Zdolność kredytowa uzależniona jest od kilku ważnych czynników. Na pewno znaczenie ma nasza historia kredytowa poprzednich zobowiązań finansowych. Na ten aspekt banki zwracają szczególną uwagę. Wcześniejsze raty kredytowe powinny być spłacane w odpowiednich terminach. Znaczenie ma także systematyczność, wysokość oraz źródło przychodów, jakie uzyskujemy. Banki biorą pod uwagę także nasz wiek oraz stan cywilny. Wreszcie istotny dla banku jest cel, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze uzyskane z kredytu gotówkowego. Wszystkie te elementy są niezwykle ważne i musimy brać je pod uwagę, kiedy chcemy starać się o przyznanie kredytu gotówkowego w jednym z wielu banków.