Jak skonsolidować kredyty nie zaciągając osobnego kredytu?

Z reguły kredyty konsolidacyjne udzielane są osobom zadłużonym na stosunkowo duże kwoty, przekraczające wartość 10 a nawet 20 tysięcy złotych. Klienci, których zadłużenie jest mniejsze, mogą skorzystać z alternatywnych metod konsolidowania zobowiązań. Jakie to metody? O tym w poniższym artykule.

Metoda 1: Karta kredytowa

Istniejące zobowiązania można skonsolidować za pomocą karty kredytowej. Oczywiście trudno będzie nam znaleźć ofertę karty, która będzie całkowicie nieoprocentowana. Niemniej nawet oprocentowana suma pozwoli nam rozłożyć nasze zobowiązania na co najmniej 12 miesięcy. Opcjonalnie możemy też skorzystać z karty kredytowej, otrzymując ją np. kupując różne produkty na raty. Zdarza się, że posiada ona dodatkowy limit, którym możemy spłacić resztę naszych zobowiązań, zmniejszając tym samym wysokość miesięcznej raty.

Metoda II: Pozabankowe pożyczki pracownicze

Alternatywą są też pożyczki pracownicze, udzielane przed odpowiednie jednostki, funkcjonujące w ramach stosunkowo dużych przedsiębiorstw. Model funkcjonowania tychże pożyczek jest bardzo prosty i polega na miesięcznym potrącaniu z wynagrodzenia kilkudziesięciu złotych, które następnie są przelewane na subkonto danego pracownika. Pieniądze te można w razie potrzeby wypłacić, bądź też zaciągnąć w oparciu o nie pożyczkę. Oczywiście jej wysokość (bez żyrantów) będzie dorównywała wartości odłożonych środków.

Metoda III: Debet w banku

Debet na rachunku bankowym jest dość tanim sposobem spłaty kilku zobowiązań naraz. Niestety, jego wartość zwykle nie przekracza kilku tysięcy złotych. Należy też pamiętać, że nasze zobowiązanie spłacalibyśmy w takiej sytuacji przelewając wynagrodzenie na konto jednocześnie "wyrównując nim" nasze debetowe zobowiązanie. Zaletą tej metody jest możliwość dowolnego wydłużenia okresu spłaty a także wysokości odprowadzanych rat, zgodnie z aktualną sytuacją finansową.

Podsumowując, istnieje kilka metod spłaty wielu małych, bieżących zobowiązań. Co ważne, metody te są dość popularne wśród osób, mających stosunkowo małe zadłużenie. Niemniej, niektóre z nich są całkowicie bezpłatne, co istotnie zmniejsza koszty konsolidacji, wliczając w to redukcję wydatków ponoszonych na obsługę Klienta przez bank.